Sokakta Müzik Festivali

sokakta-müzik-festivali-atolye-deneme.jpg

Sokakta Müzik Festivali, amatör ve profesyonel müzisyenlere, her türlü engeli ortadan kaldırıp sokakta, -hayatın tam içinde- kitle ile bire bir etkileşim içinde olabilecekleri bir deneyim yaşatmayı amaçlayarak yola çıktı. Sanatı kitlelere ulaştırabilmenin en pratik ve geçerli yolunun, sanatı kapalı mekanlardan çıkarıp sokağa çıkarabilmek olduğunu düşünen Festival, sokak sanatı yapmayı değil, sokakta sanat yapmayı amaçladı.

Festivalin ilki 21-22 Haziran 2012 tarihlerinde, Konak Belediyesi ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin destekleriyle  gerçekleştirildi. Onur konuğu ülke Küba’dan gelen sanatçılar ve Büyükelçi Jorge Quesada Concepcion’un da katıldığı festivalin açılışı Alsancak Sevgi Yolu’nda gerçekleşti. 1. Sokakta Müzik Festivali açılışının ardından müzisyenler, İzmirlilerin de katılımıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüdü. Buradan Alsancak’ın farklı noktalarına dağılan müzik grupları, aynı anda barış ve sevgi dolu şarkılar söyledi. Alsancak Sevgi Yolu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gül Sokak, Meksika Sokağı, Dominik Caddesi ve Ali Çetinkaya Bulvarı’nda Bando Sol, ZigZag, Portre, Divane, Kübalı ve İranlı gruplar sahne aldı.

2. Sokakta Müzik Festivali ise 26-27 Nisan 2013 tarihlerinde Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Ali Çetinkaya Bulvarı’nda gerçekleşti. Festivalde Mutrib, Bando Sol, Sayki, Amesha Spenta ve Asfalya müzik grupları yer aldı, aynı gün içinde Hayalbaz sahnesinde gruplar tekrar izleyicilerle buluştu.