Dünya Dönüyor, Değişiyoruz

Avrupa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps) kapsamında desteklenen “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesi, ekoloji ve sanat çerçevesinde bilgi ve pratiğin ulaşılabilir ve uygulanabilirliğini arttırmak amacıyla, dernek, kooperatif, insiyatif, gıda toplulukları ve iklim aktivistlerini yerelde bir araya getiriyor. Proje, kozmetik, gıda, giyim, organik atık ve işlenebilir atık ana başlıklarında her konunun gündelik hayata denk düşen kısımlarında karşılıklı deneyim ve bilgi aktarımına dayalı atölyeler, eğitimler, toplantılar, alan gezileri ve yerinde uygulamalar içeriyor.

Öncelikli etkinlik mekanı Seferihisar bölgesi kırsalı olan proje, katılımcılarda ekolojik yaşama dair talep oluşturmayı, doğal döngüye dair farkındalık yaratmayı, zehirsiz sürdürülebilir bir yaşam için teorik ve pratik uygulamalara erişimi arttırmayı amaçlıyor. Özellikle ebeveynler ve çocukların bir arada olacağı atölyelerde farklı kesimlerin bir araya geleceği, sosyal içermeyi güçlendirecek bir yapı oluşturulması hedefleniyor. Proje 2020 Eylül ayı sonuna kadar devam edecek.


Temmuz 2020

Avrupa Dayanışma Programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesinin etkinlikleri Seferihisar’a bağlı Gödence köyünde başladı.

Proje kapsamında hazırladığımız kısa belgesel için buğday hasadı, buğday kaynatma ve ekşi maya ekmek yapımıyla ilgili çekimler gerçekleştirdik. 

Buğday hasadını takip eden buğday yıkama, ayıklama, kaynatma ve kurutma işlemlerinin ardından atalık ekşi maya ile odun ateşinde kendi ekmeklerimizi yaptık. Buğday hasadı sırasında Gödence Köyü’nden Erdoğan Sözer, Hatice Erdönmez, Sedat Erdönmez ve Mustafa Ali Kara ile atalık tohumlar, geleneksel yöntemlerle yapılan tarım, ve buğdayın geçmişten geleceğe önemi hakkında röportajlar yaptık. 

Gödence köyünün bir başka zenginliği olan armut ağaçları bu sene bol meyve verdi ve biz de köyden katılımcılarla armut hasadı gerçekleştirdik. 

Projenin bir diğer ayağı olan ekoloji ve sanat atölyeleri kapsamında köyden çocuklarla kumaş baskı, batik boyama, afiş tasarımı, sinema ve fotoğrafa giriş atölyeleri, stop motion animasyon film atölyesi gerçekleştirdik. Çocuklar, bulundukları ortamdan topladıkları doğal malzemelerle ve atıklarla çalıştılar. Atölyeler süresince, çöp, ayrıştırma, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm üzerine tartışmalar yaptık. Çocuklar, fotoğraf atölyesinde kullanmak üzere atık kumaşlardan bir arka fon tasarladılar. 

COVID-19 salgını sebebiyle tüm bu süreçte maske ve dezenfektan kullanımını eksiksiz olarak uyguladık ve düzenli ateş ölçümleri yaptık. Proje önümüzdeki aylarda salgın sebebiyle çevrimiçi formata dönüştürülen yeni etkinliklerle devam edecek.