Dünya Dönüyor, Değişiyoruz

Avrupa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps) kapsamında desteklenen “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesi, ekoloji ve sanat çerçevesinde bilgi ve pratiğin ulaşılabilir ve uygulanabilirliğini arttırmak amacıyla, dernek, kooperatif, insiyatif, gıda toplulukları ve iklim aktivistlerini yerelde bir araya getiriyor. Proje, kozmetik, gıda, giyim, organik atık ve işlenebilir atık ana başlıklarında her konunun gündelik hayata denk düşen kısımlarında karşılıklı deneyim ve bilgi aktarımına dayalı atölyeler, eğitimler, toplantılar, alan gezileri ve yerinde uygulamalar içeriyor.

Öncelikli etkinlik mekanı Seferihisar bölgesi kırsalı olan proje, katılımcılarda ekolojik yaşama dair talep oluşturmayı, doğal döngüye dair farkındalık yaratmayı, zehirsiz sürdürülebilir bir yaşam için teorik ve pratik uygulamalara erişimi arttırmayı amaçlıyor. Özellikle ebeveynler ve çocukların bir arada olacağı atölyelerde farklı kesimlerin bir araya geleceği, sosyal içermeyi güçlendirecek bir yapı oluşturulması hedefleniyor. Proje 2020 Eylül ayı sonuna kadar devam edecek.


Temmuz 2020

Avrupa Dayanışma Programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesinin etkinlikleri Seferihisar’a bağlı Gödence köyünde başladı.

Proje kapsamında hazırladığımız kısa belgesel için buğday hasadı, buğday kaynatma ve ekşi maya ekmek yapımıyla ilgili çekimler gerçekleştirdik. 

Buğday hasadını takip eden buğday yıkama, ayıklama, kaynatma ve kurutma işlemlerinin ardından atalık ekşi maya ile odun ateşinde kendi ekmeklerimizi yaptık. Buğday hasadı sırasında Gödence Köyü’nden Erdoğan Sözer, Hatice Erdönmez, Sedat Erdönmez ve Mustafa Ali Kara ile atalık tohumlar, geleneksel yöntemlerle yapılan tarım, ve buğdayın geçmişten geleceğe önemi hakkında röportajlar yaptık. 

Gödence köyünün bir başka zenginliği olan armut ağaçları bu sene bol meyve verdi ve biz de köyden katılımcılarla armut hasadı gerçekleştirdik. 

Projenin bir diğer ayağı olan ekoloji ve sanat atölyeleri kapsamında köyden çocuklarla kumaş baskı, batik boyama, afiş tasarımı, sinema ve fotoğrafa giriş atölyeleri, stop motion animasyon film atölyesi gerçekleştirdik. Çocuklar, bulundukları ortamdan topladıkları doğal malzemelerle ve atıklarla çalıştılar. Atölyeler süresince, çöp, ayrıştırma, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm üzerine tartışmalar yaptık. Çocuklar, fotoğraf atölyesinde kullanmak üzere atık kumaşlardan bir arka fon tasarladılar. 

COVID-19 salgını sebebiyle tüm bu süreçte maske ve dezenfektan kullanımını eksiksiz olarak uyguladık ve düzenli ateş ölçümleri yaptık. Proje önümüzdeki aylarda salgın sebebiyle çevrimiçi formata dönüştürülen yeni etkinliklerle devam edecek.


Ağustos 2020

“Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesinin Gödence Köy Konserleri serisini tamamladık. Ağustos ayında köy meydanında İzmirli gruplar Agora Minör, NOKSAN ve Mechanic Rooster Gödence Köyü sakinleri ile buluştular.

Özgür caz, kraut rock, delta blues, somut müzik, serbest doğaçlama türlerini benimseyen NOKSAN grubu Gödence Köyü’nden kaydedilen sesler ile doğaçlama müzik performansı gerçekleştirdi. Mechanical Rooster grubu Blues – Hip hop ve Elektronik türlerini harmanlayan müzikleriyle, Agora Minör ise rebetiko ve halk şarkıları ile bizimleydi. Tüm etkinlikler açık alanda, maske ve dezenfektan kullanımıyla sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek gerçekleştirildi.  

Bu süreçte yanımızda olan Seferihisar Kaymakamlığı’na, Seferihisar Belediyesi’ne, Seferihisar Jandarma Karakol Komutanlığı’na, Gödence Köy Muhtarı Sayın Ali Çetin’e ve destek ve katkıları için sevgili Gödence sakinlerine çok teşekkür ederiz 🙂

“Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesi önümüzdeki aylarda çevrimiçi etkinliklerle devam edecek…