Avrupa Gönüllü Hizmeti

Timothée Gouraud.jpg

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), istediğiniz bir Avrupa Birliği ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti, 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

Yurt dışından gelen AGH gönüllülerimize, derneğin yürüttüğü projeler dahilinde hazırlanan programı takip etmelerinin yanında, proje kapsamında kendi fikir ve projelerini gerçekleştirme imkanı da verilmektedir.

Gelen gönüllülerimizin oluşturdukları bloga göz atabilirsiniz.

AGH ile yurt dışındaki projelere katılan gönüllülerimiz:

Açelya Sakarya – “Act for Change”, çocuklar ve gençlerle Forum Tiyatro, Güney Afrika, 2011

 

Umut İncesu – “Oficina Jove(Gençlik Ofisi)”, çocuklar ve gençlerle kültürlerarası diyalog etkinlikleri ve yaratıcı çalışmalar, İspanya, 2011

Şebnem Kassap – “Active, Responsible, Creative-EVS Volunteer II.”, anaokulu çocukları ile yaratıcı çalışmalar, Polonya, 2011

Habibe Mustafa – APSAH Derneği,  fiziksel engelli bireylerin topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalar, Fransa, 2015

Esra Aydemir – Junta Freguesia Ermesinde Derneği, çocuklara yönelik okul dışı yaratıcı tasarım etkinlikleri, Portekiz, 2017

AGH kapsamında Atölye Deneme’de çalışmalar yapan gönüllülerimiz:

Timothée Gouraud: Fransa’dan gelen gönüllümüz İzmir Connection başlıklı projemizde dernek bünyesindeki öğrencilerimiz ile sanatsal aktivitelerde bulundu. İzmir ve çevresinde grafiti çalışmaları gerçekleştirdi. Kaldığı 6 ay boyunca Fransızca ve İngilizce eğitim verdi. Öğrencilerle birlikte çeşitli grafik çalışmaları, çanta ve tişört tasarımı yaptı ve karikatür dergisi oluşturdu.

Timothée Gouraud-atolye deneme 1

Federica Di Mauro: İtalya’dan gelen gönüllümüz, Art Connection başlıklı projemizde dernek bünyesinde bulunan öğrencilerimiz ile sanatsal aktiviteler gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz ile çeşitli fotoğraf ve stop motion çalışmaları gerçekleştirdi. Örgü ve elde olanı yeniden değerlendirme gibi üretime dayalı çalışmalar yaptı. Süpermarket ve pazar karşılaştırmasına yönelik çalışmalarda bulundu ve evde üretebilecek gıdalar üzerine çalıştı. Kaldığı 6 ay boyunca İtalyanca ve İngilizce eğitim verdi.

Federica Di Mauro

Efklia Pan: Yunanistan’dan gelen gönüllümüz Art Connection başlıklı projemizde dernek bünyesinde bulunan öğrencilerimiz ile sanatsal aktiviteler gerçekleştirdi. Öğrencilerimizle birlikte kısa film ve fotoğraf çalışmaları, tişört tasarımları yaptı. Mevsimlik sebze dikiminde bulundu. LGBT hakları üzerine etkinliklerde ve çalışmalarda bulundu. Kaldığı 6 ay boyunca Yunanca ve İngilizce eğitim verdi.

Cristina Ribex: İtalya’dan gelen gönüllümüz, Green Connection başlıklı projemizde dernek bünyesinde bulunan öğrencilerimiz ile sanatsal aktiviteler gerçekleştirdi. Tangala Çiftliği ve Agrida Çiftlikleri’nde çalışma sistemlerini , kentten köye tersine göç ve şehirlilerin toprakla ilişkisi konularını inceledi. Seferihisar Gödence köyünde köylülerle tarlada çalıştı, röportajlar yaptı. Öğrencilerle birlikte fotoğraf çalışmaları yaptı, İzmir içinde yapılan sanatsal ve çevre temalı etkinliklere dahil oldu. Kaldığı 6 ay boyunca İtalyanca ve İngilizce eğitim verdi.