İlk kez 07 Aralık 2019 günü, tüketim odaklı günlere ve her yandan gelen ‘satın al’ komutlarına karşı üreterek, dönüştürerek, tamir ederek ve paylaşarak ses çıkarmak için Greenpeace ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Bir Şeyler Yap Günü”nün ikincisi için, 25 Haziran Cumartesi günü bir araya geldik.

Greenpeace iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz etkinlikte öne çıkan, gün sonunda hepimizin içini ısıtmış olan “Dayanışma” hissi oldu. Etkinlikten bir gün önce Valilik kararıyla İzmir’de açık alanlarda yapılacak tüm faaliyetlerin üç gün süreyle iptal edildiğini öğrendik. BİR ŞEYLER YAP sesi, içimizde daha baskın geldi. 

Alsancak’ta bulunan Cute Gastro Pub bizim için muhteşem vegan menüler hazırlamakla kalmadı, bize alan açtı. Program, orada olan veya uzaklardan yanımızda olduğunu ileten herkesin çok kıymetli destekleri ile tamamlandı. Gördük ki, tahmin ettiğimizden de fazlasıyız ve BİR ŞEYLER YAPmanın gücüne olan inancımız tam.

Tiyatro Nienor kurucusu oyuncu Ebru Atilla bize tüketmeden bir günü nasıl geçireceğimizi kendinden referanslarla anlattı. Ateşböceği Derneği İzmir oluşumu çocuklarla sıfır atık üzerine bir drama atölyesi gerçekleştirdi. Mavi Tulumlar’dan İnan Emeket bize tüm seslerin bir parçası olduğumuzu hatırlatırcasına Beden Perküsyon atölyesi ile aramızdaydı. Zülal Atagün ekoloji üzerine yaratıcı yazarlık atölyesi ile renk kattı. Türkiye’nin ilk atıksız bakkalı olarak Foça Bağarası’nda faaliyet gösteren Çöpsüz Bakkal tüm program boyunca bize eşlik etti. Ekolojik Beslen hesabının kurucusu diyetisyen Dicle Dilan Salman çocuklarla temiz ve ekolojik beslenmeyi nasıl konuşuruz sunumunu gerçekleştirdi. Bornova Doğal Tarım Merkezi ile sürdürülebilir tarım ve topluluk tarımı için nasıl harekete geçebiliriz konusunu konuştuk. Vakana Natürel kurucusu Ceren Kepenek kıymetli el yapımı doğal kozmetik ürünlerini nasıl yaptığını bizimle paylaştı. Patika Rebetika grubu harika bir rembetiko ziyafeti ile geceyi keyifle sonlandırmamızı sağladı.

Bunca emek, inanç ve dayanışma ile yol aldığımızda yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için yapabileceğimiz ne çok şey olduğunu bizlere tekrar hatırlatan herkese çok teşekkür ederiz.