Yeryüzü Film Festivali ilk kez seyircisiyle buluşuyor!

Atölye Deneme Sanat ve Ekolojik Çalışmalar Derneği tarafından organize edilen Yeryüzü Film Festivali, 7-10 Aralık 2020 tarihlerinde pandemi nedeniyle surdurulebiliryasam.net adresinde çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

2014-2018 yılları arasında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni (SYFF) İzmirlilerle buluşturan Atölye Deneme Sanat ve Ekolojik Çalışmalar Derneği ekoloji odaklı sanat çalışmalarını farkındalık yaratmak amacıyla sürdürmeye ve sinemanın toplumların değişimi ve dönüşümüne dair etkisinden güç alarak festival organizasyonu düzenlemeye devam ediyor.

Antroposen (İnsan merkezci Çağ) olarak adlandırılan çağımızda insanın insan dışı doğayla kurduğu ilişkiyi sorgulayan yaklaşımlar, ekolojik sorunların nedenlerini insanın doğaya üstünlüğü anlayışına dayanan toplumsal sistemlerde ararlar. İnsan kaynaklı eylemlerin yeryüzündeki tüm yaşamı olumsuz etkilediği bu çağın çıkmazlarına dikkat çekerler. İçinde bulunduğumuz dönemde, yeryüzünde doğal kaynakların ve ekosistemlerin sürdürülebilirliğinin gittikçe tehdit altına girmesi kökten bir değişim ihtiyacını gözler önüne sermektedir.

Yeryüzü Film Festivali’nde gösterilecek SYFF2019 seçkisinde, daha parlak, daha adil ve daha yeşil bir gelecek adına dünyanın birçok yerinden yapıcı ve çözüm odaklı öneriler içeren ilham verici filmler yer alıyor. Programda yer alan 12 adet uzun metrajlı ve 10 adet kısa metrajlı film ile kentleşme, kırsal kalkınma, maden, çocuk işçiler, adil ticaret, yaban hayatı ve doğal çevreyi korumak gibi konular görünürlük kazanıyor.

Festivale katılım ücretsizdir. Seanslara kayıt olmak için KOD gerekmektedir. Katılım koduna Yeryüzü Film Festivali Facebook etkinlik sayfası detaylar açıklamasından ulaşabilirsiniz.

Yeryüzü Film Festivali’nin Facebook etkinlik sayfasına kaydolarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek festivalin yan etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.