Avrupa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps) kapsamında desteklenen “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesi Seferihisar’a bağlı Gödence köyünde gerçekleşecek olan Köy Konserleri etkinliğiyle devam ediyor.

22 Ağustos Cumartesi günü Gödence köy meydanında yapılacak konserlerde Mechanical Rooster ve NOKSAN adlı İzmirli gruplar sahne alacak.

Mechanical Rooster, 2004’de Mustafa Kaçar ve Onur Çağlar tarafından Denizli’de kuruldu. Blues – Hiphop ve Elektronik türlerini harmanlayan müzik grubu İzmir’de çeşitli mekanlarda ve etkinliklerde sahne alıyor.

2007 yılında Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türkiye’nin ilk doğaçlama müzik festivalinde ortaya çıkıp Sarp Keskiner’in küratörlüğünde yola koyulan NOKSAN grubu ses tasarımcısı kompozitörler ve özgür doğaçlamacılardan oluşuyor. Özgür caz, kraut rock, delta blues, somut müzik, serbest doğaçlama türlerini benimseyen NOKSAN kollektifinin her sonraki konser için geçerli tek mottosu var: Bir önceki konser kadrosundan en fazla iki müzisyen yer alabiliyor. NOKSAN, böylece müzisyenler arasında yeni diyalog kanalları açmayı, tanışıklıkları çoğaltmayı öneren bir model ortaya koyuyor.

COVID-19 salgını sebebiyle dışarıdan katılımın olmayacağı konserler sadece Gödence köyü sakinleri için gerçekleştirilecek. Konserlerde sosyal mesafe kuralları uygulanacak, dezenfektan ve maske kullanımı gibi önlemler alınacak.

“Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesi kapsamında geçtiğimiz ay, buğday hasadı ve kısa belgeseli, meyve hasadı, çocuklarla ekolojik farkındalık odaklı kumaş baskı, batik boyama, afiş tasarımı, sinema ve fotoğrafa giriş atölyeleri, stop motion animasyon film atölyesi gibi etkinlikler gerçekleştirilmişti. Öncelikli etkinlik mekanı Seferihisar bölgesi kırsalı olan ve katılımcılarda ekolojik yaşama dair talep oluşturmayı, doğal döngüye dair farkındalık yaratmayı, zehirsiz sürdürülebilir bir yaşam için teorik ve pratik uygulamalara erişimi arttırmayı amaçlayan proje kapsamında önümüzdeki aylarda çevrimiçi etkinlikler de düzenlenecek.