Avrupa Dayanışma Programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Dünya Dönüyor, Değişiyoruz” projesinin Seferihisar’a bağlı Gödence köyündeki etkinliklerini tamamladık.

Proje kapsamında hazırladığımız kısa belgesel için buğday hasadı, buğday kaynatma ve ekşi maya ekmek yapımıyla ilgili çekimler gerçekleştirmiştik. Buğday hasadı sırasında Gödence Köyü’nden Erdoğan Sözer, Hatice Erdönmez, Sedat Erdönmez ve Mustafa Ali Kara ile atalık tohumlar, geleneksel yöntemlerle yapılan tarım, ve buğdayın geçmişten geleceğe önemi hakkında röportajlar yaptık. Gödence köyünün bir başka zenginliği olan armut ağaçları bu sene bol meyve verdi, biz de köyden katılımcılarla armut hasadına katıldık. 

Projenin bir diğer ayağı olan ekoloji ve sanat atölyeleri kapsamında köyden çocuklarla kumaş baskı, batik boyama, afiş tasarımı, sinema ve fotoğrafa giriş atölyeleri, stop motion animasyon film atölyesi gerçekleştirdik. Çocuklar, bulundukları ortamdan topladıkları doğal malzemelerle ve atıklarla çalıştılar. Atölyeler süresince, çöp, ayrıştırma, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm üzerine tartışmalar yaptık. Çocuklar, fotoğraf atölyesinde kullanmak üzere atık kumaşlardan bir arka fon tasarladılar. 

COVID-19 salgını sebebiyle tüm bu süreçte maske ve dezenfektan kullanımını eksiksiz olarak uyguladık ve düzenli ateş ölçümleri yaptık. Proje önümüzdeki aylarda salgın sebebiyle çevrimiçi formata dönüştürülen yeni etkinliklerle devam edecek.