Türkiye’den Yuva Derneği ve İtalya’dan Kyoto Club ortaklığında yürütülen ve Avrupa Birliği Sivil Toplum Aracı ve Medya – Sivil Toplum çerçevesinde Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı kapsamında desteklenen projeyle Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı kuruluyor.

Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağının ilk buluşması 01 Temmuz günü çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleşti, bilgi ve fikir paylaşımında bulunuldu. 3 yıl sürecek olan projenin hedefi, Türkiye (Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir ve Mersin başta olmak üzere) ve AB’den (İtalya ve Belçika başta olmak üzere) sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir iletişim ağı kurarak çevre eğitimi alanında işbirliğini güçlendirmek, bilgi, deneyim ve kaynak paylaşmak, eğitimler aracılığıyla farkındalık gelişimine katkıda bulunmak ve çevre eğitimi alanında savunuculuk faaliyetleri yürütmek.

Çevre okuryazarlığı iletişim ağının adı Küresel Okuryazarlık Ağı (KOZA) olacak. Proje kapsamında ekolojik farkındalığın geliştirilmesine yönelik eğitim materyalleri ve içerikleri tasarlanacak. Eğitmen eğitimleriyle bu konuda uzmanlığın geliştirilmesi sağlanacak. Farkındalık eğitimlerinin öncelikle 13-18 ve 18-35 yaş gruplarına, aynı zamanda yerel yönetimlerin temsilcilerine ulaştırılması hedefleniyor. Ağa katılım sağlayan üye kuruluşlar il bazında eğitim ve faaliyetlere katkıda bulunacaklar.