3 Nisan’da beşincisi gerçekleştirilecek olan küresel iklim grevi COVID-19 salgını sebebiyle dijital ortama taşınıyor.

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi, iklim aktivisti öğrenci Greta Thunberg’in İsveç parlamentosu önünde yaptığı okul greviyle başlattığı ve uluslararası bir harekete dönüşen Gelecek İçin Cumalar’ın (Fridays For Future) Türkiye oluşumu ile, çevre alanında çalışan farklı insiyatiflerin bir araya gelerek oluşturduğu Sıfır Gelecek platformunun çağrısıyla düzenleniyor.

Dijital İklim Grevine katılmak için, 3 Nisan’da tüm gün sosyal medyada #BuEvdeİklimGreviVar #DijitalİklimGrevi ve #SıfırGelecek etiketlerini kullanarak paylaşım yapma, Gelecek İçin Cumalar (Fridays For Future) Türkiye ve Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından saat 16.00’da yapılacak canlı basın açıklamasına katılma ve pankart hazırlayarak saat 17.00’da Zoom programı üzerinden yapılacak video konferansa katılma çağrısı yapıldı. Dijital eylem programı kapsamında gün içerisinde mini konserler de yer alacak.

Atölye Deneme olarak, tıpkı 20 Eylül 2019 Küresel İklim Grevinde olduğu gibi, 3 Nisan Dijital İklim Grevi için de Sıfır Gelecek platformunun İzmir oluşumunun içinde yer alıyoruz. İzmir’den dijital eyleme destek vermek için hazırladığımız çağrı videosuyla, kimimizin evde karantinada, kimimiz bu koşullarda hala çalışmak zorunda olduğu bu kriz günlerinde, bir diğer küresel krizi unutmamak için çağrıda bulunuyoruz: #İklimKriziKarantinayaAlınamaz diyoruz!

3 Nisan Küresel İklim Grevi için sokakta değil #DijitalİklimGrevi’nde buluşuyoruz! Sen de katılmak için:

  • İklim krizine karşı pankartını hazırla
  • Pankartınla birlikte fotoğraf ya da video çek
  • DijitalİklimGrevi #BuEvdeİklimGreviVar #İklimKriziKarantinayaAlınamaz etiketleri ile paylaş
  • Sıfır Gelecek hesaplarını etiketlemeyi unutma
  • Konum olarak bulunduğun şehrin merkezini işaretle (Örneğin: İzmir, Saat Kulesi)