greta
“Çocuklarınızı her şeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz, ama gözleri önünde geleceklerinden çalıyorsunuz.”      Greta Thunberg, İklim Aktivisti

16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl İsveç parlementosu önünde başlattığı okul grevi tüm dünyaya yayıldı. Türkiye dahil birçok ülkede Fridays For Future (Gelecek için Cumalar) adı altında birleşen gençler, Cuma günleri derse girmeyerek iklim krizine karşı acil önlem alınması için yetkilileri göreve çağırmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde öğrenciler iki büyük küresel iklim grevi gerçekleştirdiler. Bu grevlere onlarca ülkeden 2 milyondan fazla genç aktivist katıldı. 20 Eylül’de yeni bir küresel iklim grevinde bir araya gelmek için bu kez herkese çağrı yapıldı. 20 – 27 Eylül haftasında dünyanın farklı yerlerinde milyonlarca insan greve katılarak iklim krizine karşı alınması gereken önlemlerin acilen hayata geçirilmesi için çağrıda bulunacaklar.

iklim grevi_20 eylul

Türkiye’de 20 Eylül İklim Grevi çağrısı, Fridays for Future hareketinin temsilcisi gençlerle birlikte birçok çevre örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Sıfır Gelecek platformu tarafından yapılıyor. Biz de Atölye Deneme olarak Sıfır Gelecek platformunun İzmir oluşumuna video projesiyle destek verdik. Videoda yer alan Sıfır Gelecek platformu İzmir gönüllüleri ve Kompost Orman Evi çocukları “hepimizin ortak derdi: iklim krizi” diyerek greve çağrıda bulundular. 

sifir gelecek izmir

Küresel İklim Grevi’nin İzmir buluşması 17.00’da Alsancak İskelesinin önünde gerçekleşecek, buradan Kültürpark’a kadar yapılacak yürüyüşün ardından Kültürpark Sahne’de konserler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

20 Eylül’de dünya ile aynı anda iklim grevine! Ya “sıfır karbon gelecek, ya sıfır gelecek!”

20 Eylul iklim grevi