atolye deneme ekolojik filmler festivali-cop delisi atolye5

Kullanmadığınız eşyaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Çöp olarak görülen ve kenara atılan eşyaları dönüştürerek onlara yeni bir hayat vermek, böylece hem tüketim alışkanlıklarını dengelemek, hem de atık miktarını azaltarak çevreye duyarlı davranmak mümkün. Evsel atıkların ve kullanılmayan giysilerin tümünü çöpe atmak yerine geri dönüşüm için ayırarak belirlenen noktalara bırakmak gitgide yaygınlaşan bir pratik. Bununla birlikte, bu atıkların biraz yaratıcılık ve emekle yeniden kullanıma sokulmasına ‘ileri dönüşüm’ deniyor.

18-19 Mayıs’ta İzmir Sanat Oditoryum salonunda gerçekleşecek olan Atölye Deneme Ekolojik Filmler Festivali tam da böyle bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak. ‘Çöp Delisi’ Ayşe Yıldız’ın yürüteceği atölyede kendi alışveriş çantanızı yapmak için eski tişörtlerinizi, kendi kendini sulayan saksı ve kağıt bardakta mikroyeşillik yapımı için plastik şişenizi ya da kahve/çay bardağınızı yanınızda getirebilirsiniz.

Herkesin katılımına açık olan ücretsiz atölyeler 18 Mayıs Cumartesi saat 16.15’de, 19 Mayıs Pazar günü ise 15.40’da festival alanında gerçeklecek.

Çöp Delisi Ayşe Yıldız Kimdir?

Çöp deyip geçtiğimiz atıkları dönüştürerek takı, aksesuar, dekorasyon objesi ve oyuncaklar üretir. İleri dönüşümün kaçınılmaz gerekliliğini anlattığı ve bunun nasıl yapılacağını insanlarla paylaştığı atölyeler düzenler. Ayşe Yıldız’ın çalışmalarını Çöp Delisi  Instagram hesabından takip edebilirsiniz.